27 MARCH
MIDLAND HOTEL, MANCHESTER

The North West's business community came together to celebrate the best in business leadership on Wednesday 27 March 2024 at The Midland Hotel in Manchester city centre.TheBusinessDesk.com created the North West Leadership Awards to celebrate the people that are role models within their organisations and raise the bar for their competitors. The winners showed the qualities of extraordinary leadership and were able to demonstrate the positive impact this has had.The Leadership Awards offer a great opportunity to recognise and showcase the achievements and success of businesses in the region. Dress code is business attire.


SPONSORSHIP

For sponsorship opportunties, please contact sales@thebusinessdesk.com

CHARITY PARTNER


2024 shortlist & WINNERS


Young Leader (aged 35 and under)

Ryan Brown - Browne Jacobson LLP
Daniel Frampton - Acumen Financial Partnership
Jessica Helliar - Bongo’s Bingo
Akeel Malik - Urban Splash Residential Fund
Sid Sethi - Specscart

Public and Third Sector Leader

Noeleen Bailey - SSP Health
Louise Brown - Wigan and Leigh College
Darren Holmes - Kaizen Mindset Wirral CIC
Brandon Leigh - Seashell Trust

Mentor

Petra Albrecht - Diversity Travel
Leon Farnham - Alpine Fire Engineers
Jessica Helliar - Bongo’s Bingo

Emerging Entrepreneur Leader

Daniel Frampton - Acumen Financial Partnership
Leah McGimpsey - APEM Group
Jason McKnight - RECOM Solutions
Martine Moore - 6Tine
Sid Sethi - Specscart.

Diversity & Inclusion Leader

Claire Alvarez - Foresight Group
Ryan Brown - Browne Jacobson LLP
Claire Cook - Employability Solutions
Katie Gallagher - Manchester Digital
Zoe Wallace - Agent

Professional Services Leader

Claire Alvarez - Foresight Group
Ryan Brown - Browne Jacobson LLP
Peter Fendall - DSW Capital plc
Alison Lobb - Morecrofts Solicitors
Warren Middleton - KPMG UK
Lisa Wilson - Cowgills

Transformational Leader

Mark Flanagan - Shield Safety Group
Brandon Leigh - Seashell Trust
Steven Nanda - Alpine Fire Engineers
Michael Pemberton - BEC
Zoe Wallace - Agent

Green Leader

Tom Bloor - evec
Asif Ghafoor - Be.EV
Phil Marsden - Muse
Nick Oettinger - The Furniture Recycling Group

Sales & Marketing Leader

Petra Albrecht - Diversity Travel
Ethan Dent - River Capital
Nicola Docking - Poke Marketing
James McLaren - Chapelhouse Motor Group
Lisa Morton - Roland Dransfield
Lucy Lomas - Luma Marketing

Technology Leader

Jen Fenner - DefProc Engineering
Mo Isap - IN4 Group
Dr Hao Pang - Quantum Science

Finance Leader

Claire Alvarez - Foresight Group
Claire Donnelly - Auxesia Homes
Daniel Frampton - Acumen Financial Partnership
Moira O’Shaughnessy - The Financial Planning Corporation LLP
Philip Scott - Schroders Capital

Property Leader

Alex Atkinson - Identity Consult
Sean Keyes - Sutcliffe
Will Lewis - OBI Property
Phil Marsden - Muse
Michael Pemberton - BEC
Colin Sinclair - Sciontec

Company Leader (up to 100 employees)

Vaughan Allen - CityCo Manchester
Stephen Johnson - For Everyone Group
Lisa Morton - Roland Dransfield
Moira O’Shaughnessy - The Financial Planning Corporation LLP
Michael Pemberton - BEC
Chris Smallwood - Anchor Removals

Company Leader (100+ employees)

Noeleen Bailey - SSP Health
Andrew Botterill - Travcorp Holdings
Jessica Helliar - Bongo’s Bingo
Brandon Leigh - Seashell Trust
Leah McGimpsey - APEM Group
Warren Middleton - KPMG UK
Steven Nanda - Alpine Fire Engineers

Leader of the Year

Nick Oettinger - The Furniture Recycling Group


Grab your tickets

Ticket sales are now CLOSED


JUDGES


Facilitated by TheBusinessDesk.com, the awards are independently judged by the region's business leaders.

-

PREVIOUS AWARDS


Contact us - events@thebusinessdesk.com

TheBusinessDesk.com © 2008 - 2023. TheBusinessDesk.com is a trading name of Regional Media Services Ltd. (07111349) VAT Number. (124302954)

21 MARCH
QUEENS HOTEL, LEEDS

The Yorkshire business community came together to celebrate the best in business leadership on Thursday 21 March 2024 at The Queen's Hotel in Leeds city centre.TheBusinessDesk.com created the Yorkshire Leadership Awards to celebrate the people that are role models within their organisations and raise the bar for their competitors. The winners will show the qualities of extraordinary leadership and be able to demonstrate the positive impact this has had.The Leadership Awards offer a great opportunity to recognise and showcase the achievements and success of businesses in the region. Dress code is business attire.


SPONSORSHIP

For sponsorship opportunties, please contact sales@thebusinessdesk.com

CHARITY PARTNER


2024 SHORTLIST & WINNERS


Young Leader (aged 35 and under)

Shaan Ahmed - Roomzzz
Charles Draper - Sure Group
Georgina Fairhall - WAC
Yung Lau - Jacobs
Andy Lucas - Parsons Chartered Accountants
Joe Scargill - Huddersfield Town Foundation

Public and Third Sector Leader

Claire Cook - Employability Solutions
Adrian Green - Unity Enterprise
Katie Hurrell - Bradford District Credit Union
Lucy Nickson - Day One Trauma Support
Emily Wragg - Candlelighters

Mentor

Jamie Clark - Trident Building Consultancy
Lee Clayton - CHN Financial Consultancy
Phil Harris - Coppice Wealth
Simon Hartley - Be World Class
Julian Mason - Bradley-Mason LLP

Emerging Entrepreneur Leader

Danielle Best - Mexi Bean Express
Josh Burridge - Richardson Moving and Storage
Valeria Camerino - Equity Report
Sophie Conboy - Connect Yorkshire
Hugh Douglas Roberts - Richard Roberts

Diversity & Inclusion Leader

Yung Lau - Jacobs
Aisha Minhas - Openreach
Chris Nightingale - Parallax
Alexandra Price - Trident Building Consultancy
Sarah Tulip - Cognizant Worldwide

Professional Services Leader

James Groot - Cortus Advisory Group
Rachel Roche - Roche Legal
Hannah Strawbridge - Han Law Co
Nicky Voase - QAD Architects
Richard Walker - Parsons Accountants

Transformational Leader

Dan Bardgett - XSEM
Gareth Barker - Sheffield Forgemasters
Chris Delaney - Green Building Renewables
Lucy Nickson - Day One Trauma Support
Richard Owen - Capital Extrusions
Paul Verrico - Eversheds Sutherland

Green Leader

Dr William Beer - Tunley Environmental
Chris Delaney - Green Building Renewables
Christopher Neave - Make it Wild
Matthew Pitt - Abode
Annelee Roscoe - Premier Modular
Tom Rumboll - SYNETIQ

HR Leader

Hayley Berry - Nexus Rental
Olivia Cowling - Strata
Sharon Kinder - Northern Powerhouse Consulting

Sales & Marketing Leader

Edward Armstrong - CPMedia
Rebecca Hopwood - Youbee Media
James Maden - Nexus Vehicle Rental
Alexandra Price - Trident Building Consultancy
Lizzie Turner - Peachy Digital

Technology Leader

James Clarkson & Aman Shergill - Adventoris
Richard Corderoy - The Oakland Group
James Hall - Parallax
Melissa Hendry - ddroidd
Geoff Shepherd - iSource Group
Philip White - Audacia

Finance Leader

Lee Clayton - CHN Financial Consultancy
Phil Harris - Coppice Wealth
Simon Webster - Headstar

Property Leader

Naveen Ahmed - The Park Lane Group
Abi Hookway - Redmayne Smith
Chris Harding - JPG Group
Hugh Douglas Roberts - Richard Roberts

Company Leader (up to 100 employees)

Naveen Ahmed - The Park Lane Group
Dan Bardgett - XSEM
Mike Brennan - CPMedia
Poonam Kaur - fds Director Services
Jonathan Sanderson - Corecom Consulting
Philip White - Audacia

Company Leader (100+ employees)

Chris Delaney - Green Building Renewables
Wayne Earnshaw - Lanes Group
Sean Ramsden MBE - Ramsden International
Ryan Scott - Twentysix
Paul Teasdale - Premier Technical Services Group
Sarah Tulip - Cognizant Worldwide

Leader of the Year

Chris Delaney - Green Building Renewables


TICKET SALES ARE NOW CLOSED

Please email events@thebusinessdesk.com for any inquiries.


JUDGES


Facilitated by TheBusinessDesk.com, the awards are independently judged by the region's business leaders.

PREVIOUS AWARDS


Contact us - events@thebusinessdesk.com

TheBusinessDesk.com © 2008 - 2023. TheBusinessDesk.com is a trading name of Regional Media Services Ltd. (07111349) VAT Number. (124302954)

7 March
Macdonald Burlington, Birmingham

The West Midlands business community came together to celebrate the best in business leadership on Thursday 7 March 2024 at The Macdonald Burlington Hotel in Birmingham city centre.TheBusinessDesk.com created the West Midlands Leadership Awards to celebrate the people that are role models within their organisations and raise the bar for their competitors. The winners showed the qualities of extraordinary leadership and be able to demonstrate the positive impact this has had.The Leadership Awards offer a great opportunity to recognise and showcase the achievements and success of businesses in the region. Dress code is business attire.


SPONSORS

CHARITY PARTNER


2024 shortlist & winners


Young Leader (aged 35 and under)

Greg Baldwin - Highway Traffic Management
Chloe Blackwell - Hayward Wright Accountancy Group
Nick Brown - Pearl Comms
Katie Mills - Kinver Business Solutions
Harriet Rowlands - NRG Marine
Josh Ward-Jones - Naismiths

Public and Third Sector Leader

Andy Begley - Shropshire Council
Simon Fletcher - Lichfield District Council
Yiannis Maos MBE - Tech West Mids

Mentor

Hayley Andrews - Your Freedom Empire
Zoe Bennett - Training Personified
Mike Powers - Clancy Consulting
Liz Whitfield - Growth Plans

Emerging Entrepreneur Leader

Jared Owen - Redbrain
Hayley Pugh - Oakley Recruitment
Liz Whitfield - Growth Plans
Chris Woods - CyberQ Group

Diversity & Inclusion Leader

Zoe Bennett - Training Personified
Lucinda Sturman - Highway Traffic Management
Carmen Watson - Pertemps Network Group

Professional Services Leader

Lucy Cashmore - Daniel-Scott Recruitment
Gareth Jones - Virgin Money
Hayley Pugh - Oakley Recruitment
Ian Stephens - Warner Surveys
Josh Ward-Jones - Naismiths

Transformational Leader

Hayley Andrews - Your Freedom Empire
Simon Fletcher - Lichfield District Council
Tony Hague - PP Control & Automation
Jason Howlett - GivEnergy
Jon Stott - Ardent

Green Leader

Simon Cox - Prologis UK
James Farmer - The Appliance Recycling Group (ARG)
Jason Howlett - GivEnergy
Paul Hunt - Phoebus

Sales & Marketing Leader

Jon Harrison and Richard Elwell - One Black Bear
Harriet Troth - BRI Wealth Management plc
Andy Wilkinson - OWB Creative
Marc Wright - Investec Private Office

Technology Leader

Manny Athwal - School of Coding
Chris Woods - CyberQ Group
Yiannis Maos MBE - Tech West Mids
Darren Rowlands - NRG Marine
Mark Wilson - Vertali

Property Leader

Adam Daniels - Countryside Partnerships
Maggie Grogan - Muse
Ben Harwood - Naismiths
Carole Taylor - Vail Williams LLP
Paul Weston - Prologis UK

Company Leader (up to 100 employees)

Manny Athwal - School of Coding
Arun Chauhan - Tenet
Jared Owen - Redbrain
Daniel Walton - OLPRO
Mark Wilson - Vertali

Company Leader (100+ employees)

Helen Cooper - Diamond Facilities Support Group
Shaun Gray - Ginho
Tony Hague - PP Control & Automation
Jonathan Till - GTAccess
Steve West - Pertemps Network Group

Leader of the Year

Tony Hague - PP Control & Automation


JUDGES


Facilitated by TheBusinessDesk.com, the awards are independently judged by the region's business leaders.


PREVIOUS AWARDS


Contact us - events@thebusinessdesk.com

TheBusinessDesk.com © 2008 - 2023. TheBusinessDesk.com is a trading name of Regional Media Services Ltd. (07111349) VAT Number. (124302954)

14 March
Crowne Plaza, Nottingham

The East Midlands business community came together to celebrate the best in business leadership on Thursday 14 March 2024 at The Crowne Plaza Hotel in Nottingham city centre.TheBusinessDesk.com created the East Midlands Leadership Awards to celebrate the people that are role models within their organisations and raise the bar for their competitors. The winners showed the qualities of extraordinary leadership and be able to demonstrate the positive impact this has had.The Leadership Awards offer a great opportunity to recognise and showcase the achievements and success of businesses in the region. Dress code is business attire.


SPONSORS

CHARITY PARTNER


2024 shortlist & Winners


Young Leader (aged 35 and under)

William Bown - SuperFOIL Insulation
Stephanie Dennis - Finch
Charlii Gledhill - Laser Red
George Orange - Bentley Project Management
Michael Treharne - Sky Recruitment Solutions
Emily Winsor-Russell - Eden Public Relations

Mentor

Martin Birch - Belmayne Independent Chartered Financial Planners
Karen Herbert - Eight Days A Week Print Solutions
Maria Peggs - Vispera
Stephen Salloway - Salloway Property Consultants

Sales & Marketing Leader

Barry Michael Aldridge - Flotec Industrial
Matthew Bonser - Purpose Media
Jenny Cross - Cross Productions
Holly Daulby - Honest Communications
Rob Spence - Paragon Sales Solutions

HR Leader

Katy Upton - Fortitude Nicsa Global
Melanie Noble - Bentley Project Management (UK)
Emma Tice - Precept
Heidi Thompson - Duncan & Toplis

Finance Leader

Roxanne Goodman - Female Founder Finance and Goodman Corporate Finance
James McArthur - NG Chartered Surveyors
Ellie Stephens - Cubo
Mo Suleman - Bloc Digital
Bev Wakefield - Vibrant Accountancy

Emerging Entrepreneur Leader

Catherine Mitchell - True Talent
Rob Moules - Eight Plus
Helen Neal - HN Communications
Bev Wakefield - Vibrant Accountancy

Public and Third Sector Leader

Nash Chhatralia - The Bridge
Matthew Crawford - Embark Federation
Justin Donne - Disability Unit
Claire Whyte - Autistic Nottingham
James Wright - University of Lincoln

Diversity & Inclusion Leader

Barry Michael Aldridge - Flotec Industrial
Roxanne Goodman - Female Founder Finance and Goodman Corporate Finance
Sameer Karim - DWS Legal
Claire Whyte - Autistic Nottingham
Elizabeth Wright - Admin and More

Green Leader

Matt Boam - Print4
James Bullock - ConSpare
Sally-Anne Hurn - Duncan & Toplis
Chris Pryke-Hendy - Nottingham Community Housing Association (NCHA)
Alex Wright - Knapton Wright

Professional Services Leader

Martin Birch - Belmayne Independent Chartered Financial Planners
Sameer Karim - DWS Legal
Nicola Millward - Millward Consulting Engineers
Ian Phillips - Duncan & Toplis
Nigel Rowlson - The Dairy Creative Agency

Property Leader

Ann Bhatti - Connect Derby
Andrew Bridge - Fisher German
James McArthur - NG Chartered Surveyors
Hannah Leigh - Comfort Letting Agents LLP
Stephen Salloway - Salloway Property Consultants

Transformational Leader

Fabienne Bailey - AIM Qualifications and Assessment Group
Nash Chhatralia - The Bridge
David Essam - Frontline Recruitment Group
Elaine Penhaul - Lemon and Lime Interiors
Richard Postlethwaite - Copley Scientific
Alan White - Fresh Logistics

Company Leader (up to 100 employees)

Jenny Cross - Cross Productions
Nick Flint - AC Valve Alliance
Lance Hill - Eight Days A Week Print Solutions
Nicola Millward - Millward Consulting Engineers
Liam O’Leary - Laser Red
Chloe Sproston & Rachel Biddles - Blueprint Interiors
Alan White - Fresh Logistics

Company Leader (100+ employees)

Shaun Gray - Ginho
Kiran Ghuman - Octavian Security UK
Alan Hardy - The Nottinghamshire Golf and Country Club
Edward Pigg - Axil Integrated Services
Koolesh Shah - Koolesh Shah Family Foundation

Leader of the Year

Mo Suleman - Bloc Digital


Grab your tickets

Bookings have now CLOSED
Email events@thebusinessdesk.com for any inquiries


JUDGES


Facilitated by TheBusinessDesk.com, the awards are independently judged by the region's business leaders.

Contact us - events@thebusinessdesk.com

TheBusinessDesk.com © 2008 - 2023. TheBusinessDesk.com is a trading name of Regional Media Services Ltd. (07111349) VAT Number. (124302954)

25 april
bristol city centre

The South West business community will come together to celebrate the best in business leadership on Thursday 25 April 2024 in Bristol city centre.TheBusinessDesk.com created the South West Leadership Awards to celebrate the people that are role models within their organisations and raise the bar for their competitors. The winners will show the qualities of extraordinary leadership and be able to demonstrate the positive impact this has had.The Leadership Awards offer a great opportunity to recognise and showcase the achievements and success of businesses in the region. Dress code is business attire.


Grab your tickets

Single Ticket – £145 + VAT
Full Table (10) – £1300 + VAT


2024 SHORTLIST


Young Leader (aged 35 and under)

Naomi Howells - Class People
Jamie Williams - Bath Office Co. & Bristol Office Co.

Mentor

Dan Brooks-Dowsett - Trident Building Consultancy
John Courtney - BoardroomAdvisors.co
Jessica Morgan - Carnsight Communications
Martin Powell - Empica PR

Sales & Marketing Leader

Matt Greaves - Wildanet
Karen Morledge - Morledge & Co.

HR Leader

Dan Brooks-Dowsett - Trident Building Consultancy
Sandra Gordon - Bristol Women in Business Charter CIC
Julie-anne Sunderland - Wildanet
Rachel Weaven - face2faceHR Swindon

Finance Leader

Sam Gooding - Gooding Accounts
Lakshmi Moorthy - Arval UK
Jason Roberts - Land & Wave
Ed Rowberry - BBRC (Bristol & Bath Regional Capital)

Emerging Entrepreneur Leader

Farard Darver - Healthcare International Research
Naomi Howells - Class People
Alex Kerr - Kerr Office Group

Public & Third Sector Leader

Camilla Hampshire - Royal Albert Memorial Museum & Art Gallery
Louise Mitchell - Bristol Beacon
Ed Rowberry - BBRC (Bristol & Bath Regional Capital)
Donna Speed - We The Curious
David Williams - St Monica Trust

Diversity & Inclusion Leader

Lindsay Berresford - Quirky Campers
Karl Brown - Clarke Willmott and Bristol Property Inclusion Charter
Sandra Gordon - Bristol Women in Business Charter CIC
Laura McKeown - Climalife
Louise Mitchell - Bristol Beacon

Green Leader

Stephen Barrett - Solarsense
Cherish Jackson - Good Energy
Holly Robertson - Parkdean Resorts
Nick Spicer - Your Eco
Naseem Talukdar - Projects and Plastic (PAP) and Regency Recruitment

Professional Services Leader

John Courtney - BoardroomAdvisors.co
Sam Gooding - Gooding Accounts
Karen Morledge - Morledge & Co.

Property Leader

Stephen Baker - Goram Homes
Alex Kerr - Kerr Office Group
Phil Morton - Morton Property Consultants
Jamie Williams - Bath Office Co. & Bristol Office Co.

Transformational Leader

Louise Mitchell - Bristol Beacon
Claire Pearce - This is Gravity
Ed Rowberry - BBRC (Bristol & Bath Regional Capital)
Naseem Talukdar - Projects and Plastic (PAP) and Regency Recruitment

Company Leader (up to 100 employees)

John Courtney - BoardroomAdvisors.co
Ian Girling - Dorset Chamber
Martin Powell - Empica PR
Jason Roberts - Land & Wave
Nick Spicer - Your Eco

Company Leader (100+ employees)

Lakshmi Moorthy - Arval UK
Phil Smith - Business West
Helen Wylde-Archibald - Wildanet

Leader of the Year

To be announced on the evening


SPONSORSHIP

For sponsorship opportunties, please contact sales@thebusinessdesk.com


JUDGES


Facilitated by TheBusinessDesk.com, the awards are independently judged by the region's business leaders.

PREVIOUS AWARDS in our other regions

Contact us - events@thebusinessdesk.com

TheBusinessDesk.com © 2008 - 2023. TheBusinessDesk.com is a trading name of Regional Media Services Ltd. (07111349) VAT Number. (124302954)

2023 WINNERS - Northern

Young Leader (aged 35 and under)

Simon Mitchell - Bear Metals

Public and Third Sector Leader

Rosemarie Whittington - Me2u Centre

Mentor

Arif Ahmad, Pervinder Kaur, Steve Blacker - Stronger Together Leeds City Region

Emerging Entrepreneur Leader

Hayley Brightmore Cox - Knight Transaction Services

Diversity & Inclusion Leader

Jodie Hill - Thrive Law

Professional Services Leader

Debra Cooper - Shoosmiths

Transformational Leader

Nicky Chance-Thompson - The Piece Hall Trust

Green Leader

Rebecca Armstrong - Mersey Eco Grants (MEG)

Company Leader (up to 100 employees)

Rob Burgin - CorrBoard

Company Leader (100+ employees)

Dr Natalie Kenny - BioGrad

Greater Manchester City Region Leader

Donald Moore - One+All

Leeds City Region Leader

Poonam Kaur - fds Director Services Limited

Liverpool City Region Leader

Professor Janet Hemingway - Infection Innovation Consortium (iiCON)

Sheffield City Region Leader

Jules Shiel-Boulger & Toria Chan - STEPS Rehabilitation

Leader of the Year

Professor Janet Hemingway - Infection Innovation Consortium (iiCON)

2023 WINNERS - West midlands

Young Leader (aged 35 and under)
sponsored by DRP Group

Henrietta Brealey - Greater Birmingham Chambers of Commerce

Public and Third Sector Leader

Nicola Fleet-Milne - Colmore Business District

Mentor
sponsored by Be the Business

Victoria Sylvester - Acacia Training

Emerging Entrepreneur Leader

Edward Siddall-Jones - Siddall Jones

Diversity & Inclusion Leader
sponsored by Pertemps

Nav Ahmed - Arden University

Professional Services Leader

Paul Mourton - Lodders Solicitors LLP

Transformational Leader

Arun Chauhan - Tenet

Green Leader

Mike Schooling - Indra

Company Leader (up to 100 employees)

Alex Neale - Court Collaboration

Company Leader (100+ employees)

Melissa Snover - Rem3dy Health

Leader of the Year
sponsored by Curium

Melissa Snover - Rem3dy Health

2023 WINNERS - East midlands

Young Leader (aged 35 and under)

James Foskett - The Silver X Group

Public and Third Sector Leader

Tracy Harrison - Safe and Sound

Mentor

Jude Weston - NG Chartered Surveyors

Emerging Entrepreneur Leader
sponsored by Everything Global

Lawrie Moon - IDT

Diversity & Inclusion Leader

Kiorhte Aghoghogbe - Hallam

Professional Services Leader

David Bains - LDC

Transformational Leader

Robert Thiroff - profine UK

Green Leader

Joe Hudson - Ibstock plc

Non-Executive Leader

Jade Martin - Rushton Hickman

Company Leader (up to 100 employees)

Sara Boland - Influence

Company Leader (100+ employees)

Adam Pye - John Pye & Sons

Leader of the Year

Robert Thiroff - profine UK

TheBusinessDesk.com

Contact us - events@thebusinessdesk.com

TheBusinessDesk.com © 2008 - 2023. TheBusinessDesk.com is a trading name of Regional Media Services Ltd. (07111349) VAT Number. (124302954)